Tematyka konferencji obejmuje szeroko rozumianą inżynierię mineralną, w tym przeróbkę kopalin z jej podstawami i technologią procesową. Przyjmowane są referaty z zakresu fizykochemii powierzchni, analityki mineralogicznej, geometalurgii, bio- i hydrometalurgii, gospodarki odpadami, produkcji i badań kruszyw oraz ekologii. Prezentowane referaty mogę mieć charakter zarówno podstawowy jak i utylitarny. Celem konferencji jest prezentacja najnowszych osiągnięć ośrodków badawczych oraz integracja środowisk związanych z badaniami w zakresie inżynierii mineralnej i wykorzystania surowców mineralnych oraz surowców wtórnych (odpady).
Konferencja odbędzie się w języku angielskim i polskim. Podczas sesji będzie zapewnione tłumaczenie symultaniczne.